Trend rambut lelaki 2026 untuk pemilik kedai gunting

Potongan yang naik, rush sebelum Raya, dan apa yang barber perlu kuasai

Dikemas kini 23 Oct 2026 · 11 minit bacaan

Setiap pelanggan datang dengan gambar dalam telefon.

Gambar itu ikut apa yang dia cari minggu lepas. Panduan ini untuk pemilik kedai gunting: potongan mana yang makin dicari, mana yang reda, bila pelanggan paling ramai, dan apa yang barber anda perlu kuasai sebelum musim Raya.

Apakah trend rambut lelaki 2026 di Malaysia?

Trend rambut lelaki ialah gaya yang makin dicari pelanggan. Untuk trend rambut lelaki 2026, carian textured crop di Malaysia naik 11% dan head spa 31%, manakala low fade turun 30% dan buzz cut 18%, pada April hingga September 2026 berbanding 2025 (anggaran Google Ads).

Kami bandingkan berapa kerap orang Malaysia cari setiap gaya, April hingga September 2026 berbanding bulan yang sama pada 2025. Kebanyakan carian datang daripada pelanggan, jadi ia tunjuk potongan yang mereka akan minta di kerusi anda.

Angka carian ialah anggaran daripada Perancang Kata Kunci Google, dan Google bundarkan angka itu. Baca ia sebagai tanda permintaan, bukan bilangan pelanggan.

CarianPurata sebulanApr hingga Sep 2025Apr hingga Sep 2026Perubahan
Head spakira-kira 4,50022,40029,400+31%
Textured cropkira-kira 6,00032,60036,200+11%
Gaya rambut lelakikira-kira 12,00073,10068,200-7%
Potong rambut lelakikira-kira 6,00036,00033,600-7%
Taper fadekira-kira 19,600120,900112,700-7%
Buzz cutkira-kira 41,400297,000243,000-18%
Two block haircutkira-kira 13,80092,10075,800-18%
Mullet haircutkira-kira 25,800168,600134,000-21%
Korean permkira-kira 3,70025,80018,800-27%
Low fadekira-kira 30,700228,200158,800-30%

Purata sebulan ialah untuk 12 bulan hingga September 2026.

Baca jadual ini dengan berhati-hati. Low fade turun 30%, tapi ia masih dicari lima kali lebih kerap daripada textured crop. Yang turun ialah kehebohan, bukan permintaan asas.

Carian tentang trend pun makin banyak. "Trend rambut lelaki" naik 12%, dan "rambut lelaki 2026" dicari 1,750 kali pada April hingga September 2026. Lelaki mahu tahu apa yang baru sebelum mereka duduk di kerusi.

Untuk trend salon dan spa pula, baca trend salon 2026. Panduan ini fokus pada kedai gunting.

Kerusi barber di sebelah tiang barber, dengan gunting, sikat dan mesin rambut di atas rak

Kenapa bulan sebelum Raya paling sibuk untuk kedai gunting?

Lelaki mahu potongan baru sebelum Hari Raya. Ulasan kedai gunting yang ditulis sehari naik 23% pada Mac 2025, bulan Ramadan, berbanding Februari, kemudian turun semula pada April (kiraan Highground, Oktober 2026). Carian low fade dan gaya rambut lelaki pula paling tinggi pada Mac 2026.

Ulasan yang ditulis ialah tanda lawatan, bukan bilangan lawatan (cara kami mengira). Tapi arahnya jelas. Ramadan 2025 berlangsung sekitar 1 hingga 30 Mac, dengan Raya pada 31 Mac.

Ulasan kedai gunting ditulis sehariFebruari 2025Mac 2025 (Ramadan)April 2025 (Raya dan selepas)
Purata sehari118146117
Berbanding bulan sebelumnya-7%+23%-20%

Pada 2026, Ramadan berlangsung dari 19 Februari hingga 20 Mac, jadi rush itu terbahagi antara dua bulan. Ulasan sehari pada Mac 2026 hanya 2% lebih tinggi berbanding Januari.

Carian pun ikut corak yang sama. Enam carian potongan rambut lelaki paling tinggi pada Mac 2026, bulan Raya:

CarianCarian pada Mac 2026Purata sebulanLebih tinggi daripada purata
Low fade49,500kira-kira 30,700+62%
Gaya rambut lelaki18,100kira-kira 12,000+50%
Taper fade27,100kira-kira 19,600+38%
Textured crop8,100kira-kira 6,000+34%
Potong rambut lelaki8,100kira-kira 6,000+34%
Two block haircut18,100kira-kira 13,800+31%

Jadi bersedia dua bulan lebih awal:

  • Latih dulu, bukan semasa rush. Barber baru perlu laju dengan fade sebelum Ramadan bermula.
  • Tambah jam atau kerusi untuk dua minggu terakhir sebelum Raya, dan buka senarai tempahan WhatsApp untuk tiga hari terakhir.
  • Tetapkan waktu khas di Google untuk setiap outlet, supaya tiada pelanggan jumpa pintu tertutup.

Google terangkan cara menetapkan waktu perayaan tanpa menukar waktu biasa, dalam halaman bantuan cara menetapkan waktu perniagaan khas.

Pelan Raya penuh untuk kedai gunting ada dalam idea pemasaran kedai gunting dan idea promosi Ramadan dan Raya.

Potongan mana yang patut barber anda kuasai?

Kuasai fade dahulu, kemudian latih textured crop di setiap outlet. Low fade masih dicari kira-kira 30,700 kali sebulan dan taper fade 19,600 walaupun kedua-duanya menurun, manakala textured crop naik 11% kepada 36,200 carian pada April hingga September 2026 (anggaran Google Ads untuk Malaysia).

Setiap potongan ada keutamaan latihan yang berbeza:

PotonganPurata carian sebulanArahKeutamaan latihan
Low fade, taper fade30,700 dan 19,600Turun, tapi masih besarWajib untuk setiap barber
Buzz cut41,400Turun 18%Asas, ikut nombor guard yang diminta
Textured crop6,000Naik 11%Sekurang-kurangnya seorang barber mahir di setiap outlet
Two block13,800Turun 18%Kekalkan kemahiran, bukan fokus promosi
Mullet25,800Turun 21%Jangan jadikan promosi
Korean perm3,700Turun 27%Hanya di outlet yang ada barber mahir

Masalah paling biasa di kedai gunting bukan potongan yang ketinggalan zaman. Ia potongan yang tak sama dengan permintaan: pelanggan minta mid fade, dapat high fade.

Nama yang sama membawa maksud berbeza bagi setiap orang. Jadi latih barber untuk sahkan potongan dengan gambar, ketinggian fade dan nombor guard sebelum mesin dihidupkan. Semak cermin bersama pelanggan di separuh jalan.

Topik ulasan Google untuk kedai gunting ada bagi kira-kira 40 kedai sahaja, terlalu sedikit untuk dijadikan peratus. Sebagai petunjuk, kedai rating tertinggi disebut untuk fade, beard trim dan perhatian pada butiran. Kedai rating terendah disebut untuk "quick haircut" dan harga.

Bila nak latih. Guna pagi hari bekerja. Dalam waktu popular Google bagi kira-kira 45 kedai gunting (sampel kecil, kiraan Highground), Rabu pukul 10 pagi mencatat 43.6 daripada 100, berbanding 58.1 pada Jumaat pukul 7 malam.

Area manager boleh semak semua ini di setiap outlet dengan senarai semak lawatan kedai gunting.

Sebaris kedai lot kelabu, satu kedai gunting terang dan penuh pelanggan

Apa yang patut ada dalam senarai harga kedai gunting?

Senaraikan setiap potongan dengan nama yang pelanggan cari. Dalam senarai harga Google bagi kira-kira 60 kedai gunting di Malaysia, hanya kira-kira 25 menyenaraikan fade cut, walaupun low fade dicari kira-kira 30,700 kali sebulan. Harga median scissor cut ialah RM19 (kiraan Highground, Oktober 2026).

Ini servis yang paling kerap kedai gunting senaraikan di profil Google mereka:

Servis dalam senarai hargaKedai yang menyenaraikanHarga median
Hair colouringkira-kira 45RM150
Beard trimkira-kira 40RM50
Shavekira-kira 35RM40
Scissor cutkira-kira 35RM19
Head shavekira-kira 35RM40
Buzz cutkira-kira 25tiada median
Fade cutkira-kira 25tiada median
Hot towel shavekira-kira 20RM35
Scalp treatmentkira-kira 15RM105
Permskurang daripada 10tiada median

Dalam senarai itu, scissor cut lebih kerap muncul daripada fade cut. Pelanggan pula cari "low fade", "taper fade" atau "textured crop". Bila nama itu ada dalam senarai anda, dengan harga, pelanggan tahu kedai anda buat potongan yang dia mahu.

Minggu ini.

  • Tulis setiap potongan utama dengan namanya: low fade, taper fade, textured crop, buzz cut, two block.
  • Letak harga yang jelas, dan apa yang mengubah harga: rambut panjang, cuci, beard trim.
  • Guna senarai yang sama di Google, di kaunter dan di setiap cermin.

Pembuat senarai harga kami boleh siapkan senarai itu dalam beberapa minit. Kalau harga perlu naik, guna notis kenaikan harga.

Google benarkan kedai menyenaraikan setiap servis dengan penerangan dan harga di Business Profile. Langkahnya ada dalam halaman bantuan urus perkhidmatan pada Business Profile anda.

Patutkah kedai gunting tambah head spa?

Head spa sesuai sebagai servis tambahan, bukan pengganti potongan. Carian head spa di Malaysia naik 31% dan Korean head spa 52%, manakala scalp treatment turun 31% (anggaran Google Ads, 2026 berbanding 2025). Kira-kira 15 kedai gunting senaraikan scalp treatment, dengan median RM105 (kiraan Highground).

Pelanggan masih mahu kulit kepala dijaga. Mereka cuma cari servis itu dengan nama yang menjanjikan cucian, urutan dan rehat sejam, bukan rawatan klinikal.

Kalau outlet anda dah buat scalp treatment, tukar namanya kepada head spa di Google dan di kaunter. Terangkan setiap langkah dan berapa minit: semak kulit kepala, cuci dua kali, urut kepala dan bahu, keringkan.

Contoh. Senarai lama tulis "scalp treatment" dan satu harga. Senarai baru tulis "Head spa: semak kulit kepala, cuci dua kali, urut kepala dan bahu, keringkan", dengan minit untuk setiap langkah. Servis yang sama, kerusi yang sama, tapi pelanggan kini tahu apa yang dia bayar.

Tawarkan sekali sahaja, di hujung potongan, dan jangan desak. Pelanggan yang datang untuk gunting cepat datang untuk gunting, bukan untuk dengar jualan.

Warna rambut pula bergerak perlahan. Carian "warna rambut" turun 17%, tapi hair colouring ialah servis yang paling kerap disenaraikan oleh kedai gunting, dengan median RM150.

Dua kedai gunting bersebelahan: satu sunyi dan kelabu, kedai sebelah penuh pelanggan

Apakah rating Google yang baik untuk kedai gunting?

Rating Google yang baik untuk kedai gunting di Malaysia ialah 4.9 ke atas, iaitu suku teratas. Median rating Google awam bagi kira-kira 1,500 kedai gunting ialah 4.6, dan 15% berada di bawah 4.0 (kiraan Highground, Oktober 2026). Kebanyakan kedai ada sedikit rating, jadi satu minggu buruk cepat nampak.

Kami kira rating Google awam bagi kira-kira 1,500 kedai gunting di Malaysia yang ada sekurang-kurangnya 10 rating (cara kami mengira).

Rating Google kedai guntingAngka
Kedai dengan sekurang-kurangnya 10 ratingkira-kira 1,500
Median rating4.6
Suku terbawah, pada atau di bawah4.2
Suku teratas, pada atau di atas4.9
Rating 4.8 ke atas40%
Rating di bawah 4.015%
Median bilangan rating44
Suku teratas ada sekurang-kurangnya117 rating

Daripada kira-kira 112,000 ulasan kedai gunting dari Oktober 2024 hingga September 2026, 92.5% ialah lima bintang dan 4.9% satu bintang. Ulasan satu bintang lebih banyak daripada ulasan dua, tiga dan empat bintang dicampur.

Maksudnya, pelanggan kedai gunting jarang beri rating sederhana. Mereka sama ada puas, atau sangat kecewa.

Contoh. Sebuah kedai ada 44 rating pada purata 4.6. Dua ulasan satu bintang dalam seminggu menurunkannya kepada kira-kira 4.4, lebih rendah daripada median 4.6.

Pemilik kedai gunting membalas 38% ulasan, dan 31% ulasan satu dan dua bintang, dengan median sehari. Balasan itu bagus, tapi ia tak membaiki potongan yang salah. Punca sebenar perlu dibaiki di kerusi.

Kalau anda ada beberapa outlet, Highground baca apa yang pelanggan tulis tentang setiap outlet dan pesaing anda, dan beritahu outlet mana perlu dibaiki. Lihat contohnya untuk kedai gunting, atau semak rating setiap outlet dengan semakan rating percuma.

Sebaris kedai gunting pada waktu malam, setiap satu terang dan sibuk

FAQ

Apakah trend rambut lelaki 2026 yang paling dicari?

Fade masih paling banyak dicari: low fade kira-kira 30,700 kali sebulan dan taper fade 19,600 (anggaran Google Ads). Yang sedang naik ialah textured crop, naik 11%, dan head spa, naik 31%. Low fade, mullet, two block dan Korean perm pula menurun berbanding 2025.

Gaya rambut lelaki apa yang paling dicari sebelum Raya?

Fade paling banyak dicari sebelum Raya. Carian low fade mencapai 49,500 pada Mac 2026, bulan Raya, berbanding purata kira-kira 30,700 sebulan. Carian gaya rambut lelaki dan taper fade juga paling tinggi bulan itu. Pastikan setiap barber mahir fade sebelum Ramadan bermula.

Berapa harga potong rambut lelaki di kedai gunting?

Harga median scissor cut ialah RM19 dalam senarai harga Google kira-kira 35 kedai gunting di Malaysia (kiraan Highground, Oktober 2026). Servis tambahan lebih mahal: beard trim RM50, shave RM40 dan hot towel shave RM35. Harga berbeza ikut kawasan, jadi semak kedai berhampiran juga.

Trend hair salon untuk lelaki: perlukah kedai gunting tambah perm?

Hanya jika outlet itu ada barber yang mahir. Carian Korean perm turun 27% dan down perm 9% pada April hingga September 2026, walaupun perm makin kerap disebut dalam ulasan kedai gunting. Kurang daripada 10 daripada kira-kira 60 kedai gunting dengan senarai harga Google menyenaraikan perm.

Baca juga: apa lagi yang perlu pemilik kedai gunting tahu?

Trend potongan hanya separuh cerita. Separuh lagi ialah pelanggan tetap yang datang setiap bulan. Pemilik kedai gunting di Malaysia membalas 31% ulasan satu dan dua bintang (kiraan Highground, Oktober 2026), tapi balasan tak membawa pelanggan itu kembali. Tiga panduan ini menyambung cerita itu.

Dikira pada Oktober 2026 daripada maklumat awam Google Maps untuk Malaysia: rating kira-kira 1,500 kedai gunting dengan sekurang-kurangnya 10 rating, ulasan yang diterbitkan Oktober 2024 hingga September 2026, senarai harga kira-kira 60 kedai gunting, topik ulasan bagi kira-kira 40 kedai, dan waktu popular Google bagi kira-kira 45 kedai. Carian ialah anggaran Google Ads bagi Malaysia, April hingga September 2026 berbanding April hingga September 2025. Cara kami mengira.

Free tools: rating check, price rise notice maker, price list maker.