Makanan viral 2026: mana yang naik, mana yang turun

Untuk pemilik kafe dan gerai yang sedang fikir nak tambah menu viral

Dikemas kini 23 Oct 2026 · 11 minit bacaan

Menu viral boleh penuhkan kedai dalam seminggu.

Ia juga boleh tinggalkan stok yang tak terjual bila orang dah bosan. Panduan ini untuk pemilik kafe dan gerai makanan yang sedang fikir nak tambah satu menu viral: mana yang masih naik, mana yang dah reda, dan cara uji dulu di satu outlet.

Apakah makanan viral yang masih naik pada 2026?

Makanan viral ialah menu yang tiba-tiba dicari ramai. Pada April hingga September 2026, carian strawberry matcha di Malaysia naik 127%, sourdough 46% dan mochi 32% berbanding 2025, manakala tiramisu turun 54% (anggaran Google Ads). Carian "makanan viral" sendiri hampir mendatar, turun 6%.

Kami bandingkan berapa kerap orang Malaysia cari setiap makanan dan minuman, April hingga September 2026 berbanding bulan yang sama pada 2025. Kebanyakan carian ini datang daripada pelanggan, jadi ia tunjuk apa yang pelanggan nak cuba.

Angka carian ialah anggaran daripada Perancang Kata Kunci Google, dan Google bundarkan angka itu. Baca ia sebagai tanda permintaan, bukan bilangan pelanggan.

CarianApr hingga Sep 2025Apr hingga Sep 2026Perubahan
Strawberry matcha36,20082,100+127%
Sourdough95,400138,900+46%
Mochi73,10096,800+32%
Roti viral9401,230+31%
Bagel95,400109,400+15%
Korean fried chicken18,10020,200+12%
Makanan viral7,5007,080-6%
Kunafa138,900121,700-12%
Dubai chocolate51,40044,100-14%
Croffle36,00027,600-23%
Minuman viral410310-24%
Kopi viral940640-32%
Kek viral2,3601,510-36%
Matcha latte64,20041,100-36%
Cromboloni20,90011,100-47%
Tiramisu187,20086,100-54%
Coklat dubai28,80011,900-59%

Ada satu perkara yang ramai terlepas pandang. Perkataan "viral" sendiri dah kurang menarik: carian minuman viral turun 24%, kopi viral 32% dan kek viral 36%.

Orang kini cari nama menu, bukan label viral. Jadi pada papan menu dan di Google, tulis "strawberry matcha", bukan "minuman viral".

Roti pula lain. Carian roti viral naik 31%, seiring dengan sourdough dan bagel. Pelanggan nak roti yang baik, bukan sekadar yang pelik.

Mesin espresso, dua cawan kopi, croissant dan sepinggan makanan di kaunter kafe

Berapa lama sesuatu makanan viral bertahan?

Gelombang viral boleh jatuh separuh dalam setahun. Carian coklat dubai turun daripada 28,800 pada April hingga September 2025 kepada 11,900 setahun kemudian, dan tiramisu daripada 187,200 kepada 86,100 (anggaran Google Ads untuk Malaysia). Strawberry matcha pula masih naik, dengan puncak 40,500 carian pada Mac 2026.

Bila semua kedai dah jual satu menu, puncaknya mungkin dah lepas. Kedai yang masuk lewat selalunya tinggal dengan bahan khas yang tak habis.

Satu cara mudah untuk baca gelombang: lihat bulan paling banyak dicari dalam 12 bulan lepas. Kalau bulan itu baru sahaja berlalu, gelombang masih naik. Kalau ia di awal tempoh, carian dah turun sepanjang tahun.

MenuBulan paling banyak dicari (Okt 2025 hingga Sep 2026)Carian bulan ituPurata sebulanMaksudnya
MochiSeptember 202622,200kira-kira 14,000Masih naik
SourdoughJulai 202627,100kira-kira 19,600Masih naik
Strawberry matchaMac 202640,500kira-kira 16,800Puncak dah lepas, tapi masih jauh atas tahun lepas
CroffleNovember 20255,400kira-kira 4,500Menurun
Coklat dubaiNovember 20252,900kira-kira 2,200Menurun
TiramisuOktober 202522,200kira-kira 15,700Turun sepanjang tahun
CromboloniOktober 20252,900kira-kira 2,100Turun sepanjang tahun

Anda boleh buat semakan yang sama untuk menu lain di Google Trends, percuma. Taip nama menu, pilih Malaysia dan 12 bulan lepas, dan lihat arah garisnya.

Tapi carian hanya separuh cerita. Separuh lagi ialah sama ada pelanggan memuji menu itu selepas mencuba.

Kafe rating tertinggi dipuji untuk menu yang dibuat dengan baik, bukan menu paling baru. "Matcha" ialah topik ulasan Google bagi 16% kafe rating tertinggi di Malaysia berbanding 7% kafe rating terendah, dan "tiramisu" 8% berbanding 3% (kiraan Highground bagi kira-kira 670 kafe, Oktober 2026).

Kami kira rating Google awam bagi kira-kira 12,000 kafe dan kedai roti di Malaysia (cara kami mengira). Kira-kira 670 daripadanya ada topik ulasan, iaitu label yang Google senaraikan di atas ulasan.

Kami bandingkan suku rating tertinggi (kira-kira 230 kafe, 4.7 ke atas) dengan suku terendah (kira-kira 180 kafe, 4.1 ke bawah). Ini menu trend dan viral yang muncul dalam topik ulasan mereka:

Topik ulasan GoogleKafe rating tertinggiKafe rating terendah
Matcha16%7%
Tiramisu8%3%
Strawberry matcha4%tiada dalam senarai
Dirty latte3%tiada dalam senarai
Hojicha3%tiada dalam senarai
Croffle2%tiada dalam senarai
Sourdough2%2%
Bingsu2%3%
Salted eggtiada dalam senarai2%

"Tiada dalam senarai" bermaksud topik itu bukan antara 60 topik paling kerap di suku itu.

Tiga perkara jelas daripada jadual ini.

  • Menu yang dibuat dengan baik bertahan. Carian tiramisu jatuh separuh, tapi kafe terbaik masih disebut untuknya hampir tiga kali lebih kerap berbanding kafe terendah.
  • Twist baru muncul di kafe terbaik dulu. Strawberry matcha, dirty latte dan hojicha hanya ada dalam senarai kafe rating tertinggi.
  • Rasa yang pernah viral boleh jadi beban. Salted egg kini muncul di suku terendah sahaja, dan carian salted egg croissant turun 32%.

Kafe rating terendah juga lebih kerap disebut untuk "queue" (5%) dan "price" (10%, berbanding 4% di kafe terbaik). Menu viral yang lambat dibuat atau terlalu mahal boleh menambah kedua-dua rungutan itu.

Sebaris kedai lot kelabu, satu kafe terang dan penuh pelanggan

Patutkah kafe anda tambah menu viral?

Tambah menu viral hanya bila carian masih naik dan setiap outlet boleh buat rasa yang sama. "Queue" ialah topik ulasan Google bagi 5% kafe rating terendah di Malaysia dan bukan topik biasa di kafe terbaik (kiraan Highground, Oktober 2026), jadi menu yang lambat disediakan boleh merugikan.

Jawab lima soalan ini sebelum anda tempah bahan:

SoalanKalau yaKalau tidak
Carian masih naik berbanding tahun lepas?Teruskan ke soalan seterusnyaLangkau, atau jual sebagai edisi terhad sahaja
Ia twist kepada menu yang pelanggan dah kenal?Lebih mudah dijualPerlu lebih banyak penerangan di kaunter
Bar atau dapur boleh siapkan sepantas menu biasa?Barisan tak bertambah panjangRingkaskan resipi dulu
Setiap outlet boleh buat rasa yang sama?Sedia untuk diujiTulis kad resipi dengan sukatan dulu
Bahan khas boleh dibeli sedikit-sedikit?Risiko stok rendahTunggu, atau cari bahan ganti

Contoh. Sebuah kafe terkenal dengan matchanya. Strawberry matcha guna serbuk matcha yang sama, dan cuma tambah satu bahan: sos strawberi. Ia lulus kelima-lima soalan.

Coklat dubai pula perlukan kunafa, pistachio dan coklat yang baik, iaitu tiga bahan baru. Carian pula dah jatuh. Ia gagal soalan pertama dan kelima.

Harga pun perlu masuk akal. Daripada kira-kira 370 kafe di Malaysia yang letak senarai harga di Google, harga median matcha latte ialah RM14, dan matcha strawberry latte RM15.20 di kira-kira 15 kafe yang menjualnya (kiraan Highground).

Bagaimana nak uji menu viral di satu outlet dulu?

Uji menu viral selama tiga minggu di satu outlet, dan lancar pada hari bekerja. Dalam waktu popular Google bagi kira-kira 420 kafe di Malaysia, Sabtu pukul 2 petang paling sibuk (56.5 daripada 100), manakala malam Isnin hingga Khamis pukul 7 sekitar 40 sahaja (kiraan Highground, Oktober 2026).

Menu viral bergerak lebih laju daripada menu biasa, jadi ujiannya pun lebih pendek. Tiga minggu cukup untuk tahu sama ada pelanggan datang semula untuknya.

  1. Pilih satu outlet yang trafiknya stabil, dengan pengurus yang ikut kad resipi.
  2. Beli bahan khas untuk tiga minggu sahaja. Jangan tempah sekotak besar hanya kerana harganya murah.
  3. Latih staf pada malam hari bekerja, bila bar lapang. Buat sepuluh cawan dan kira masa setiap satu.
  4. Lancar pada Selasa atau Rabu. Bila tiba Sabtu, staf dah biasa membuatnya.
  5. Label "edisi terhad" dari hari pertama. Kalau anda berhenti menjualnya, pelanggan tak rasa kehilangan.
  6. Letak di Google dan papan menu, dengan harga, pada hari yang sama.
  7. Baca ulasan baru outlet itu setiap Isnin. Cari nama menu itu, dan rungutan tentang menunggu.
  8. Putuskan selepas tiga minggu: jual di semua outlet, ubah resipi, atau berhenti.
MingguApa yang dikiraTanda yang baik
1Cawan atau keping dijual sehariRamai yang ingin tahu
2Pelanggan yang pesan kali keduaMereka memang suka
3Masa menunggu waktu puncak, dan sebutan dalam ulasanBarisan tak bertambah panjang

Pesanan pertama mengukur rasa ingin tahu. Pesanan kedua mengukur menu itu sendiri.

Untuk letak menu baru di Google dengan gambar dan harga, guna editor menu Google. Langkahnya ada dalam halaman bantuan perihal editor menu.

Jangan beri minuman percuma atau diskaun untuk ulasan lima bintang. Dasar kandungan Google Maps melarang insentif untuk ulasan, dan ulasan seperti itu boleh dibuang.

Kalau anda ada beberapa outlet, Highground baca apa yang pelanggan tulis tentang setiap outlet dan pesaing anda, dan beritahu outlet mana perlu dibaiki. Lihat contohnya untuk kafe. Untuk ujian penuh empat minggu bagi menu tetap, baca idea menu kafe untuk 2026.

Bila masa terbaik untuk lancar menu viral?

Lancar selepas Raya, bukan pada bulan puasa. Ulasan kafe yang ditulis sehari turun 15% pada Mac 2025, bulan Ramadan, berbanding Februari, kemudian naik 37% pada April selepas Raya (kiraan Highground, Oktober 2026). Bulan selepas Raya memberi menu baru lebih ramai pelanggan untuk mencuba.

Ulasan yang ditulis ialah tanda lawatan, bukan bilangan lawatan. Tapi arahnya jelas, dan ia berulang pada 2026.

Ulasan kafe ditulis sehariBulan sebelumBulan RamadanBulan selepas Raya
2025 (Ramadan sekitar 1 hingga 30 Mac)688 (Feb)585 (Mac)800 (Apr)
2026 (Ramadan 19 Feb hingga 20 Mac)1,044 (Jan)923 (Mac)1,140 (Apr)

Ulasan baru lebih lengkap dalam kiraan kami berbanding ulasan lama, jadi bandingkan satu bulan dengan bulan di sebelahnya sahaja, bukan antara tahun.

Ada satu lagi petunjuk. Carian strawberry matcha paling tinggi pada Mac 2026, bulan Ramadan dan Raya, walaupun kunjungan kafe pada waktu siang menurun.

Jadi guna bulan puasa untuk bersedia: uji resipi, latih staf dan tempah bahan. Lancar menu itu sebaik sahaja pelanggan kembali selepas Raya. Idea untuk bulan puasa sendiri ada dalam idea promosi Ramadan dan Raya.

Dua kafe bersebelahan: satu sunyi dan kelabu, kafe sebelah penuh pelanggan

FAQ

Makanan viral apa yang patut kafe jual pada 2026?

Pilih menu yang carian masih naik dan sesuai dengan dapur anda. Strawberry matcha naik 127%, sourdough 46% dan mochi 32% pada April hingga September 2026 berbanding 2025 (anggaran Google Ads). Uji satu menu di satu outlet selama tiga minggu sebelum jual di semua cawangan.

Minuman viral apa yang sedang naik?

Strawberry matcha mendahului, dengan carian naik 127% kepada 82,100 pada April hingga September 2026. Minuman kecil juga naik daripada asas yang rendah: dirty soda daripada 280 kepada 1,340 carian, dan sugar free drinks naik 78%. Matcha latte pula turun 36% dan iced latte 30%.

Adakah coklat dubai masih viral?

Tidak lagi. Carian coklat dubai turun 59% dan dubai chocolate 14% pada April hingga September 2026 berbanding 2025 (anggaran Google Ads). Kalau ia masih laku setiap minggu di kedai anda, teruskan. Kalau jualan dah perlahan, habiskan stok dan jangan tempah bahan khasnya lagi.

Trend minuman 2026: adakah matcha dah tak laku?

Matcha masih laku, tapi bentuknya berubah. Carian matcha turun 21% dan matcha latte 36%, manakala strawberry matcha naik 127%. Matcha juga topik ulasan Google bagi 16% kafe rating tertinggi di Malaysia, berbanding 7% kafe rating terendah. Kekalkan matcha yang anda buat dengan baik.

Baca juga: bagaimana nak pilih menu seterusnya?

Menu biasa yang dibuat dengan baik bertahan lebih lama daripada gelombang viral. "Tiramisu" masih topik ulasan Google bagi 8% kafe rating tertinggi di Malaysia walaupun carian jatuh separuh (kiraan Highground, Oktober 2026). Tiga panduan ini bantu anda pilih menu seterusnya dan baca pasaran.

Dikira pada Oktober 2026 daripada maklumat awam Google Maps untuk Malaysia: rating kira-kira 12,000 kafe dan kedai roti dengan sekurang-kurangnya 10 rating, ulasan yang ditulis setiap bulan, topik ulasan yang Google senaraikan bagi kira-kira 670 kafe, senarai harga kira-kira 370 kafe, dan waktu popular Google bagi kira-kira 420 kafe. Carian ialah anggaran Google Ads bagi Malaysia, April hingga September 2026 berbanding April hingga September 2025. Cara kami mengira.

Free tools: rating check, price rise notice maker, price list maker.